Co to jest nadżerka macicy?

Jedną z chorób, która dotyka znaczną część kobiet jest nadżerka. Jest to problem medyczny związany z procesem zastępowania nabłonka wielowarstwowego nabłonkiem gruczołowym walcowatym na powierzchni części pochwowej szyjki macicy. Jest to problem zdrowotny, który pojawia się najczęściej u dojrzałych płciowo kobiet. Zdarza się, że problem może wystąpić również u nastolatek w okresie dojrzewania.

Jeśli chodzi o powody rozwijania się nadżerki to dotyczą one przede wszystkim przemian hormonalnych, które związane są z cyklem płciowym u kobiety. Bardzo często zdarza się, że nadżerka szyjki macicy pojawia się u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną po urodzeniu dziecka. Jednocześnie jak wskazują statystyki schorzenie może dotykać nawet co czwartej kobiety w wieku pomiędzy 25 a 35 rokiem życia.

W wielu przypadkach nadżerka leczenie nie jest podejmowane, gdyż nie jest uznawane za stan patologiczny w zakresie obserwowanych zmian. Jednocześnie można wyróżnić różnego rodzaju nadżerki, czyli zarówno nadżerkę prawdziwą, która dotyczy obszaru pozbawionego pokrywy nabłonkowej. Takie problemy związane są najczęściej ze stanami zapalnymi. Drugim rodzajem choroby jest nadżerka rzekoma.

Jednocześnie współczesna medycyna stosuje leczenie nadżerki z wykorzystaniem wielu sprawdzonych oraz skutecznych metod. Poszczególne metody dopasowywane są miedzy innymi do wieku kobiety, która podlega leczeniu, czy rodzaju nadżerki, która podlega leczeniu. Znacznie przy wyborze metody leczenia może mieć również wielkość nadżerki.

 

Comments are closed.

Najnowsze wpisy
 • Ukąszenia i użądlenia

  W Polsce na szczęście nie ma zbyt wielu gatunków zwierząt, których ukąszenie mogłoby spowodować bardzo przykre konsekwencje. Jad owadów latających – takich jak pszczoły czy osy nie jest zazwyczaj zbyt niebezpieczny. Zagrożenie pojawia się w przypadku większej liczby użądleń, kiedy …
 • Wypadające włosy – powszechny problem

  Nie trudno zauważyć, że coraz częściej ludzie mają problem z owłosieniem. Skutkiem tego problemu jest wypadanie włosów. Wiele ludzi uważa, że rozwiązaniem kłopotu są tabletki mające na celu zaprzestanie wypadaniu włosów. Jednak czy na pewno?
 • Niedomagania wątroby

  Bóle w okolicach brzucha zwykle nie należą do najprzyjemniejszych i zwykle związane są z niedomaganiami tego narządu. Ale nie jest to standardem. Bardzo często boli nie tyle żołądek, co wątroba.
 • Objawy nadciśnienia

  Wiele osób uważa, że nadciśnienie jest taką chorobą, która nie powoduje występowania żadnych dolegliwości bólowych. Jest w tym bardzo dużo prawdy, jednak trzeba pamiętać, że różne powikłania związane z przebiegiem choroby nadciśnieniowej mogą już powodować występowanie nawet dolegliwości bólowych. Dlatego …
 • Sposób zastosowania olejów

  Jest nadzieja dla tych, którzy chcą wrócić do równowagi. Pierwszą rzeczą, która trzeba zrobić, to trzeba uznać, że nie żyjemy w równowadze z naturą. Aby tak nie było musimy poznać swój organizm, jak również wiedzieć to, co nam brakuje. Następnie …