Korekcja odstających uszu – na czym polega?

Korekcja odstających uszu jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. Swoją popularność zabieg z pewnością zawdzięcza swojemu mało inwazyjnego i nieskomplikowanego przebiegowi, ale nie tylko – odstające uszy są częstą przyczyną kompleksów oraz obniżonej pewności siebie. Tylko plastyczna korekcja odstających uszu pozwala skutecznie i raz na zawsze pozbyć się defektu (tu więcej: www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/otoplastyka-korekcja-odstajacych-uszu/).

Zbyt odstająca od kości czaszki małżowina uszna jest jedną z najczęściej występujących wrodzonych deformacji okolic głowy i szyi. Szacuje się, iż problem odstających uszu dotyczy około 5% populacji, a sam defekt uznawany jest za wadę natury estetycznej, nie jest zagrożeniem dla zdrowia oraz nie wiąże się z innymi wadami oraz zespołami wad wrodzonych. To, jaki kształt będą miały uszy dziecka po urodzeniu, wiadome jest już pomiędzy 3. a 4. miesiącem ciąży, kiedy obserwowany jest początek odstawania uszu. Najczęściej winna jest nieodpowiednio wykształcona bądź wcale nierozwinięta grobelka, która fizjologicznie odpowiada za prawidłowe zagięcie ucha w kierunku czaszki. Brak grobelki lub jej deformacja sprawiają, iż ucho wywija się w przeciwnym kierunku. Częstą przyczyną odstających uszu jest także ich zbyt duży rozmiar, który powoduje oddalenie małżowiny usznej od głowy.

Odstające uszy są źródłem frustracji i wewnętrznego buntu już w wieku dziecięcym, kiedy złośliwi rówieśnicy zauważą i w niewybredny sposób skomentują inny wygląd uszu kolegi czy koleżanki. Czasem zapewnienia ze strony rodziców o wyjątkowości oraz wyliczanie pozostałych atutów dziecka nie wystarczą, a kompleks odstających uszu z biegiem lat narasta do rangi ogromnego problemu. Jest przyczyną braku pewności siebie nie tylko u najmłodszych, ale również u młodzieży oraz dorosłych. Zbyt odstające od głowy koniuszki małżowiny usznej bywają źródłem kpin i głupich żartów. Najczęściej są one zabawne dla wszystkich wokół, oprócz samego zainteresowanego, oczywiście. Na szczęście, dla dobrego chirurga plastycznego zabieg korekcji odstających uszu nie jest niczym skomplikowanym, a dla pacjenta nie wiąże się z długim okresem powrotu do zdrowia i wieloma wyrzeczeniami.

Istota zabiegu nie jest niczym nowym, gdyż pierwszy zabieg został wykonany w połowie XIX wieku przez niemieckiego chirurga Johanna Friedricha Dieffenbacha, którego uważa się za pioniera chirurgii plastycznej. Pierwszy w historii zabieg plastyki został wykonany po odniesionym urazie uszu, jakiego doznał pacjent, natomiast o względach estetycznych zaczęto mówić nieco później, pod koniec XIX wieku. Oczywiście, o ile sam zamysł zabiegu nie zmienił się na przestrzeni lat, o tyle rozwój techniki i nauki znacząco ułatwił przeprowadzanie leczenia oraz podwyższył stopień bezpieczeństwa zabiegu.

Przebieg zabiegu korekcji odstających uszu

Plastyka odstających uszu jest zabiegiem, któremu poddają się dorośli oraz dzieci powyżej 6. roku życia. Zabieg przeprowadza się ze względów natury estetycznej oraz dla zminimalizowania strat psychologicznych związanych z kompleksem odstających uszu. Korekcję uszu wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, wyjątek stanowią tutaj dzieci, u których zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym ze względu na brak współpracy z lekarzem i lęk odczuwany na sali operacyjnej. Podczas zabiegu chirurg wykonuje nacięcie w tylnej części ucha, odsłaniając tym samym chrząstkę. Następnie chrząstkę odpowiednio modeluje się oraz kształtuje. Finalnym etapem zabiegu jest założenie szwów, które sprawiają, że uszy będą w prawidłowy sposób przylegać do głowy. Szwy są całkowicie wchłanialne, dlatego nie ma konieczności ich wyjmowania, zwykle rozpuszczają się w ciągu 2-3 tygodni.

Blizny po operacji są mało widoczne, a nieskomplikowana koncepcja zabiegu i jego niska inwazyjność sprawiają, iż plastyka uszu może być przeprowadzana także u dzieci. Efekty zabiegu są widoczne już po 2-3 tygodniach, kiedy zniknie obrzęk i zaczerwienienie po zabiegu, a szwy ulegną rozpuszczeniu. Ceny za korekcję odstających uszu wahają się w Polsce od 3 500 zł do 6 000 zł.

Comments are closed.

Najnowsze wpisy
 • Dobre kosmetyki dla dzieci

  Dzieci są specyficzną grupą odbiorców kosmetyków. Można bowiem zauważyć, że z jednej strony bardzo lubią bawić się w różnym otoczeniu i często się brudzą, a z drugiej nie zawsze mają ochotę na kąpiel. Wobec tego rodzice bardzo często muszą zachęcać …
 • zapobieganie chrapaniu

  Jeśli chodzi o chrapanie to, warto poświęcić trochę czasu na porównanie różnych produktów odnośnie zapobiegania chrapania, które są dostępne na rynku. Poprzez kilka prostych porównań produktów, będziemy lepiej przygotowani, aby wybrać produkt, który jest właśnie dla Ciebie. Jednym z najbardziej …
 • Nietrzymanie moczu – przyczyny

  Dbając o swoje zdrowie, trzeba wiedzieć, że w przypadku problemów z trzymaniem moczu możemy poradzić sobie, zmieniając niektóre produkty, które na co dzień spożywamy. Warto jest pamiętać o tym, jak mocno może na pęcherz wpływać kawa bądź też alkohol.
 • Jak przyśpieszyć wzrost paznokci?

  Jak wiadomo, odpowiednio długie paznokcie są najlepszym sposobem na wykonanie perfekcyjnego manicure. W ostatnich latach moda na długie paznokcie nadal trwa i trzeba przyznać, że niektóre kobiety decydują się na posiadanie naprawdę wyjątkowego manicure, który co prawda wygląda bardzo efektywnie, …
 • Znamiona i pieprzyki pod kontrolą

  Wiele osób ma karnację, która sprzyja powstawaniu pieprzyków. Znamiona i pieprzyki mogą być groźne, gdyż mogą być one wstępem do powstania nowotworów skóry, czyli przede wszystkim czerniaków. Z tego względu trzeba bardzo uważać na to, jak rozwija się znamię czy …